Machinae Calculatoriae

Do 30 VI w Muzeum Dawnego Kupiectwa na Rynku w Świdnicy można zwiedzać wystawę Machinae Calculatoriae - ok. 130 maszyn liczących z kolekcji prof. Macieja Sysły (II UWr). Wcześniej wystawa była eksponowana w ramach Jubileuszowego Roku Matematyki w Collegium Maius na UJ w Krakowie.

Na wystawie można obejrzeć replikę (jedną z kilku istniejących) pierwszego kalkulatora zbudowanego przez W. Schickarda na początku XVII wieku (nie zachował się żaden oryginał) oraz jedną z dwóch w świecie replik maszyny Zeliga Słonimskiego (oryginału zbudowanego w połowie XIX wieku dotychczas nie udało się odnaleźć). Są też interaktywne stanowiska, na których można samodzielnie prowadzić obliczenia.

Przed budynkiem muzeum warto zwrócić uwagę na ławeczkę śląskiej Hypatii - Marii Kunic - pomnik autorstwa Stanisława Strzyżyńskiego został zrealizowany w ramach projektu "2008 - Rok Marii Kunic" i odsłonięty 31 III 2009. Koniecznie trzeba też odwiedzić  pobliski Kościół Pokoju (jeden z dwóch zachowanych), świdnicką katedrę - zaliczoną do 10 pereł Dolnego Sląska, jeden z największych kościołów w regionie z wieżą o wysokosci 103 m - najwyższą na Śląsku i V co do wielkości w Polsce oraz odbudowaną po zawaleniu się wieżę ratuszową z tarasem panoramicznym

 

3 miesiące temu